В периода от 24 до 26 април 2023 г. Обединено училище „Св.Св.Кирил и Методий“ бе домакин на мобилност по Национална програма „Иновации в действие“, Модул 1 – „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между иновативни училища, публични изяви и продукти, представящи обмена на иновации“, с участието на ученици и учители от Иновативно Основно училище „Дядо Иван Арабаджията“ – с. Царацово, Средно училище „Васил Левски“ – с. Маноле, община Марица, обл. Пловдив и Основно училище „Свети Паисий Хилендарски“ – с. Сотиря, обл. Сливен.
На 24 април гостите бяха посрещнати в двора на училището с „Химн на Обзорчетата“ в изпълнение на учениците от І, ІІ, ІІІ и ІV клас, питка и народни танци на учениците от четвърти клас в двора на училището. Ученици от първи, трети и четвърти клас поздравиха гостите с български народни песни.
В библиотеката на училището гостите бяха приветствани от г-жа Димитрина Димитрова – директор на ОбУ „Св.Св.Кирил и Методий“ – гр. Обзор. Ученици от първи, втори и трети клас поздравиха гостите с кратка музикална програма. Учениците Деница Белчинова и Екатерина Тулина представиха своята презентация за гр.Обзор.
Г-жа Йовка Ангелова запозна гостите с иновацията „Математиката – лесна, интересна“, по която работи вече трета учебна година. Гости в първия ден на мобилността бяха г-н Деян Божинов – старши експерт по организация на средното образование в РУО – Бургас, г-жа Красимира Тодорова – директор на дирекция „Здравеопазване, образование и социални дейности“ – Община Несебър, г-жа Юлия Горбунова и г-жа Емилия Коева – представители на Кметство Обзор, г-жа Галя Атанасова – председател на обществения съвет към училището, г-жа Христина Германова и г-жа Керка Матева – представители на НЧ „Изгрев 1927“ и родители.
На 25 април се проведе иновативен открит урок по математика „Знам и мога в края на трети клас“. Г-жа Йовка Ангелова и нейните ученици демонстрираха иновативни методи за учене чрез игра и използване на образователните софтуери Envision Play и Jumpido, образователни електронни игри и тестове. В образователните игри се включиха и гостуващите ученици от училищата-партньори.
В училището са създадени условия представените иновативни методи на обучение да се прилагат и от всички учители по математика, а образователния софтуер Envision Play и Envision и от учители по различни учебни предмети в начален етап. На 25 април се проведе и открит урок в самоподготовката на учениците от ІV клас по български език и литература на тема „Различавам антоними от синоними“ с г-жа Николинка Павлова. Четвъртокласниците демонстрираха използването на много мишки и софтуера Envision в затвърдяването на уменията за разпознаване на антоними от синоними в българския език.
В училището се използват и други иновативни методи на преподаване. В последния ден от мобилността г-н Николай Горанов и учениците от V клас представиха урок за нови знания на тема „Културното наследство на Древен Рим“, по време на който демонстрираха използването на образователния презентационен софтуер mozaBook и наблюдаваха 3D изображения на различни исторически обекти, включени в урока. Учениците и учителите от гостуващите училища също се включиха в наблюдението на 3D изображенията по време на урока. Гост на представянето на урока в V клас бе и кметът на гр. Обзор – г-н Христо Янев.
По време на престоя си гостите разгледаха град Обзор, полюбуваха се на морето и дългата крайбрежна алея в съчетание със зелената щедрост на спускащата се към морето Стара планина, посетиха интересния културно-исторически обект Антична крепост на нос „Свети Атанас“.
Гостите получиха подаръци, изработени от учениците и учителите от ОбУ „Св.Св.Кирил и Методий“ – гр. Обзор
Педагогическите специалисти от Иновативно Обединено училище „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Обзор и гостите от Иновативно Основно училище „Дядо Иван Арабаджията“ – с. Царацово, Средно училище „Васил Левски“ – с. Маноле, обл. Пловдив и Основно училище „Свети Паисий Хилендарски“ – с. Сотиря, обл. Сливен, обсъдиха иновацията „Математиката – лесна, интересна“ и резултатите от прилагането ѝ. Четирите училища, участващи в мобилността, споделиха своите впечатления от наблюдаваните уроци, споделиха своя опит в прилагането на софтуерни образователни продукти. Мнението на всички е, че интерактивните методи на обучение включват множество цели. В тях е заложен принципът, че без практическо приложение учениците често не успяват да разберат напълно учебния материал.
Използваните иновативни методи стимулират интересите на учениците и създават положителна мотивация за учене, повишават се резултатите на учениците и качеството на образователния процес.